Opublikowany przez: Mela134
Autor zdjęcia/źródło: Opieka nad chorym dzieckiem@flikr/colleen
Wielu rodziców nie zdaje sobie sprawy, jakie prawa przysługują im i ich pociechom znajdującym się w szpitalu. Otóż zapewnia je ustawa o prawach pacjenta oraz Europejska Karta Praw Pacjenta. Powinnaś poznać wszystkie prawne ustalenia na ten temat i domagać się egzekwowania ich przez placówki, z którymi masz do czynienia.
Według europejskich ustaleń opieka nad chorym dzieckiem przysługuje ci cały czas i masz prawo pozostawać z nim w szpitalu oraz być obecna przy wszystkich udzielanych dziecku świadczeniach zdrowotnych, jak na przykład stresujące dla niego pobieranie krwi. Jak już wielokrotnie sprawdzono, obecność rodzica wpływa pozytywnie na malucha. Jest on spokojniejszy, łatwiej poddaje się zabiegom i współpracuje przy leczeniu. Choć większość placówek w Polsce respektuje prawo pobytu rodzica w szpitalu, niektóre jednak cały czas odmawiają go rodzicom. Nie ma też do tej pory żadnych regulacji co do tego, jak powinno wyglądać pozostawanie opiekuna na noc. Wielu rodziców spędza noc przy dziecku siedząc całą noc na krześle.
Masz także prawo do wszystkich informacji dotyczących zdrowia dziecka. Lekarz ma obowiązek powiedzieć ci na co dziecko choruje i jak będzie leczone, a także, jakie są konsekwencje leczenia bądź odstąpienia od niego. Jak będzie wyglądało planowane badanie lub zabieg. Ma on obowiązek pokazania ci dokumentacji choroby dziecka oraz pozwolenie na skserowanie jej za twoje pieniądze na twój użytek.
Dzieci, które nie muszą leżeć w łóżkach i gdy nie ma ku temu przeciwwskazań lekarza, mogą korzystać ze szpitalnej sali zabaw. Gdy pobyt w szpitalu znacznie się przedłuża, dziecko ma możliwość kontynuowania nauki w szpitalnej szkole. Jednak zdarza się, że dziecko nie może opuszczać swojego oddziału i kontaktować się z dziećmi na sali zabaw. Wtedy powinnaś zapewnić mu wszystko czego potrzebuje i jest to możliwe w zasięgu szpitalnego łóżka.
Najważniejszą osobą dla ciebie na oddziale jest lekarz prowadzący, więc musisz już pierwszego dnia wiedzieć, jak się nazywa. Tylko on będzie udzielał informacji o stanie zdrowia małego pacjenta, badaniach, ich wynikach i dalszym leczeniu. Jest to osoba najbardziej zorientowana w historii choroby twojego dziecka, więc wszelkie pytania powinnaś do niego kierować. Także podejmuje on decyzje o ewentualnej diecie, dodatkowych badaniach czy przepustce, o ile jest ona możliwa.
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Stokrotka 2016.10.21 14:19
Gdy ostatnio byliśmy w szpitalu ja jako rodzic dostałam rozkładane krzesełko, koc i poduszkę. Mizerne to wszystko ale zawsze lepsze niż spanie na krzesełku.
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.